"En İyilerden Biri Olmak İçin, En İyi Yerde Olmak Gerekiyor"

FlyBasketball ailemizin başarılı oyun kurucusu Pelin Derya Bilgiç, Fenerbahçe Dergisi'nin Eylül sayısının konuğu oldu.

İlk olarak Fenerbahçemize hoş geldin Pelin. Röportajımıza basketbolla tanışma hikâyenden başlayalım.

Basketbolu çocukluğumdan beri çok severim. Çok küçük yaşta geç saatlerde yayınlanan NBA maçlarını izlerdim. Tam bir Michael Jordan fanatiğiydim. Hatta Space Jam adında bir filmi vardı, izlemeye doyamazdım. 15 Temmuz 1994 Mersin doğumluyum. Mersin Tarsus’ta Çağ Koleji’nde okul takımındaydım. Basketbola profesyonel olarak başlamama sebep olan Mustafa Barış Yeşilçimen adındaki antrenörümdü. Genç yaşta vefat etti. Onun sayesinde Botaş’a geçiş yaptım. Şu an Fenerbahçe’deysem onun sayesindedir. Ona olan sevgimden dolayı basketbola daha fazla ilgi duydum.

 

Fenerbahçe’ye transfer sürecin nasıl gerçekleşti?

Takım Menajeri Didem Akın’la temaslarımız olmuştu. Daha sonra Genel Sekreterimiz ve Basın Sözcümüz Mahmut Uslu’yla görüştük. Fenerbahçe’den teklif gelmesi benim için harikaydı. Yöneticilerimiz çok ince davrandılar. Çok emekleri var. Teklif beni çok mutlu etti. Böyle büyük bir kulübe dahil olabilmek çok önemliydi. Fenerbahçe’de olduğum için çok mutluyum.

 

Henüz 22 yaşındasın ancak yaşına göre deneyimli bir oyuncusun. Bu deneyimi neye bağlıyorsun?

Bence en önemli kritik sorumluluk alabilmek. Bir oyuncunun takım içinde sorumluluk alabilmesi, oyuncunun oyununu ve takıma olan katkısını geliştiriyor. Buna ek olarak basketbola olan bakış açısını da geliştiriyor. Tüm bunları çalışmalarla birleştirince deneyim de katkı sağlıyor ama deneyim için asıl gerekli olan zaman. Ama en başta da söylediğim gibi temel etken sorumluluk almaktır.

 

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımımızın yeni sezon öncesi Esra Ural ve Ayşe Cora’dan sonraki üçüncü transferi oldun. Diğer transferlerimiz için neler söylersin?

Bence bu sene oyun içinde destek anlamında daha güçlü olduk. Ayşe’nin, Esra’nın ve benim gelişimle; Alexandria Quigley’in, Birsel ablanın ve Jantel Lavender’ın arkasında oyuna girdiğimizde elimizden gelenin fazlasını yaparak o bölümler aynı şekilde güçlü tutmaya çalışacağız. Maç içerisinde onların yerini doldurabileceğimizi düşünüyorum. Esra ve Ayşe’yle milli takımda da beraberdik. Her şey çok güzel olacak.

 

Takımı nasıl yorumlarsın?

Çok iyi bir takımdaşlık var. Kimsenin kimseye mimik yapmadığı ve herkesin birbirinin açığını kapattığı çok iyi bir arkadaşlık var. Geçen sezonu baz alarak söyleyecek olursam; yenilseler de hep beraber yenildiler, kazansalar da hep beraber kazandılar. Bu imajı verdiler. Böyle bir takımın bir parçası olduğum için çok mutluyum.

 

Takımımızda daha önceden tanıdığın bir oyuncu var mıydı?

Tuğçe Canıtez ve Birsel ablayla milli takımdan tanışıyoruz. Ayrıca benim gibi yeni transferler Ayşe Cora ve Esra Ural’la da milli takımda beraberdik.

 

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımız, Kadınlar Euroleague 2016-2017 normal sezonu A Grubu'nda; Mersin Büyükşehir Belediye, Çek Cumhuriyeti’nden ZVVZ USK Prague, Rusya’dan Dynamo Kursk, Polonya’dan Wisla Can-Pack, İtalya’dan Famila Schio, Fransa’dan BLMA ve Macaristan’dan  CMB Cargo Uni Gyor takımlarıyla eşleşti. Rakiplerle ilgili neler söylersin?

Euroleague’de her takım çok güçlü. Sonuçta her takımın hedefleri var. O yüzden grubumuz için çok kolay veya çok zor diyemeyeceğim. Biz iyi oynadığımız sürece bütün takımları yenebiliriz. Hedefimiz tabii ki öncelikle Final Four’a kalmak ve Avrupa’da sezonu şampiyon tamamlamak. İnşallah bu hedefleri çok çalışarak gerçekleştireceğiz.